Pakistański sąd skazał go na karę śmierci za wysłanie „bluźnierczego” smsa do muzułmańskiego duchownego. Według UCA News, Sąd Najwyższy Lahore w prowincji Punjab zmienił wyrok ogłoszony w 2013 roku z kary dożywotniego więzienia na karę śmierci.

Masih, który jest Adwentystą Dnia Siódmego, został oskarżony o wysyłanie bluźnierczych smsów z telefonu komórkowego do muzułmańskiego duchownego oraz innych osób w Gojra. Wyrok z 2013 roku skazywał go nie tylko na karę dożywotniego pozbawienia wolności, ale także na zapłatę kary w wysokości 314 500 rupii czyli równowartości około $2000.

Masih został aresztowany w grudniu 2011 roku. Policja odnotowała, że mężczyzna był zaręczony z kobietą pochodzącą właśnie z miasteczka Gojra. Kobieta jednak zawarła małżeństwo z innym mężczyzną z Wielkiej Brytanii. Masih został oskarżony o użycie jej karty SIM do wysyłania bluźnierczych wiadomości do duchownych w akcie zemsty.

Miasto Gojra było wcześniej, bo w 2009 roku, świadkiem brutalnych ataków islamskich radykałów na chrześcijan, co zaowocowało śmiercią ośmiu osób w tym czwórki kobiet i dziecka, po tym jak doniesiono o wypadkach desakralizacji Koranu.

Początkowo policja nie oskarżała Masiha na podstawie prawa o bluźnierstwach, ale dodała to oskarżenie pod naciskiem islamskich duchownych. Paragraf 295 – C pakistańskiego kodeksu karnego pozwala na karę śmierci w stosunku do osób skazanych za obrazę islamu oraz proroka Mahometa. Międzynarodowi rzecznicy praw człowieka już od wielu lat wzywają Pakistan do reformy kodeksu karnego, ponieważ często jest wykorzystywany do prześladowania religijnych mniejszości.

Prawnik reprezentujący stronę muzułmańską, Zeeshan Ahmed Awan, świętował decyzję sądu, aby zmienić karę Masiha z dożywocia na karę śmierci. Tak prawnik pisał na swoim facebookowym profilu: Czcigodny Sąd Najwyższy Lahore przyjął nasze czyli strony oskarżającej argumenty, że kara śmierci jest jedyną możliwą w przypadku bluźnierstwa, zaś kara dożywotniego więzienia, chociaż znajdująca się w prawie i zasądzona przez sąd, jest nielegalna.”

W międzyczasie apelacja w sprawie Masiha została przesłana do składu orzekającego.

Paragrafy 295 oraz 298 pakistańskiego kodeksu karnego, które mówią o przestępstwie bluźnierstwa, są często używane w przypadkach osobistej zemsty. Prawo to nie przewiduje żadnej kary za fałszywe oskarżenie lub dla fałszywych świadków. Islamscy ekstremiści również używają tego prawa, aby prześladować religijne mniejszości: chrześcijan, szyitów, achmadyjczyków czy hindusów.

Była dyrektor departamentu południowej i centralnej Azji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA ostrzegała w 2019 roku, że w Pakistanie jest więcej ludzi uwięzionych za bluźnierstwo niż we wszystkich innych krajach razem wziętych.

Pakistan, państwo w większości muzułmańskie, według Open Doors zajmuje piąte miejsce na świecie, jeśli chodzi o prześladowania chrześcijan.

Źródło: Christian Post