Grupy demokratów i aktywistów pro-life zgromadziły się na schodach Kapitolu w Waszyngtonie i w miastach całego kraju aby protestować przeciwko zniesieniu poprawki zakazującej finansowania aborcji z funduszy federalnych.
Demokraci za Życiem w Ameryce zorganizowali krajowy Dzień Poparcia dla Poprawki Hyde. Główne demonstracje miały miejsce przed Sądem Najwyższym z budyniem Kapitolu w tle. Inne demonstracje odbyły się lokalnie w 21 miastach. Zgromadzili się na nich działacze i zwolennicy pro-life z najróżniejszych środowisk politycznych i społecznych.
Demonstracje odbywają się na dzień po wprowadzeniu przez prezydenta Bidena zapisów o finansowaniu tarcz koronawirusowych, które pomijają gwarancje nie przeznaczania środków z podatków federalnych na aborcje.
Poprawkę Hyde wprowadzono do Konstytucji USA w 1976 roku, trzy lata po wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciw Wade.
Nowa administracja zapowiedziała wyjątki w stosowaniu poprawki, z których wynika, że środki z podatków federalnych będą mogły być przeznaczane na aborcje ciąż wynikłych z przestępstwa lub w sytuacji zagrożenia zdrowia matki.
Zarówno przed jak i po wyborach prezydenckich w 2020 demokraci zapowiadali pozbycie się poprawki Hyde z Konstytucji. Jednak badania opinii publicznej wykazały, że zakaz finansowania aborcji z podatków federalnych cieszy się dużym poparciem społecznym.
Terrisa Bukvinac jest założycielką i przewodniczącą Pro-Life San Francisco, grupy zrzeszającej demokratów. Przemawiając wyraziła nadzieję, że ludzie zrozumieją, iż podtrzymanie tej poprawki jest jedynym federalnym narzędziem do ograniczania liczby aborcji w Ameryce. Ma nadzieję, że te demonstracje pomogą wywrzeć nacisk społeczny na administrację Bidena by chronić tą poprawkę.
Bukovinac skrytykowała również plany administracji Bidena co do zwiększenia liczby sędziów w Sądzie Najwyższym i ograniczenia ich czasu ich kadencji. Stwierdziła, że będzie to ogromnie niekorzystne dla sprawy ochrony nienarodzonych.
Bukovinac jest ateistką i liberałką jednak stanowczo wyraża swoje niezadowolenie z administracji Bidena. Jest to najbardziej radykalna i ekstremalnie proaborcyjna administracja w historii Stanów Zjednoczonych. Zniesienie poprawki Hyde spowoduje dramatyczny wzrost liczby aborcji w każdym miesiącu ciąży poprzez ułatwienie jej finansowania ze środków federalnych i jest to przerażające, mówi.
Żródło: Christian Post