Kanadyjski sąd prowincji w Stony Plain w ubiegłym tygodniu zadecydował, że rząd prowincji Alberta nie musi okazywać żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie obostrzeń wprowadzonych przez dr Deena Hinshaw, naczelnego lekarza prowincji, w związku z COVID – 19 podczas mającego się odbyć 3 maja procesu pastora Jamesa Coatesa z Kościoła Grace Life z Edmonton, który został zatrzymany i spędził miesiąc oraz sześć dni w areszcie za prowadzenie nabożeństw, w których uczestniczyli wierni kościoła. Organizacja Justice Centre for Constitutional Freedom podała, iż sąd orzekł, że przesłuchanie w sprawie naruszenia konstytucji przez prowincję oraz legalności obostrzeń odbędzie się w nieokreślonej przyszłości.

„Po 13 miesiącach naruszania Kanadyjskiej Karty Praw i Swobód, rząd Alberty odmawia przedstawienia w sądzie dowodów na poparcie lockdownu i niestety sąd udziela zgody, aby odwlec w czasie moment pociągnięcia do odpowiedzialności za naruszenia Karty – powiedział szef John Carpay, szef Justice Centre.

W oświadczeniu Justice Centre dodaje: „Rząd Alberty podobno jest w posiadaniu wystarczających medycznych i naukowych dowodów, aby zamknąć setki małych firm, pchnąć je w kierunku upadłości, odwołać ponad 20 000 koniecznych z medycznego punktu widzenia operacji i zmusić mieszkańców Alberty do trzeciego lockdownu, ale kiedy zostaje poproszony o przedstawienie tych dowodów podczas procesu, rząd oświadcza, że nie jest w stanie tego zrobić.”

Nieco ponad tydzień temu policja umieściła dokoła kościoła metalowe ogrodzenie, aby zapobiec niedzielnemu nabożeństwu. Urzędnicy oskarżyli kościół Grace Life o naruszenie publicznych wytycznych dotyczących zdrowia przy wielu okazjach poprzez prowadzenie w kościele nabożeństw z udziałem wiernych. Rzekomo wierni nie zachowywali należytego dystansu i nie używali maseczek. W ubiegłym miesiącu Kanadyjska Królewska Policja Konna oskarżyła kościół jako całość o przekroczenie ograniczenia ilości osób biorących udział w nabożeństwie do 15%.

W lutym, kościół opublikował oświadczenie, w którym omówione zostały konsekwencje COVID – 19 oraz destruktywność zamykania kościołów na czas nieokreślony. Kościół początkowo przeszedł w tryb online kiedy pandemia COVID – 19 się rozpoczęła, ale wrócił do spotkań z udziałem wiernych 21 stycznia 2020.

W internetowym serwisie GoFundMe utworzono dla kościoła zbiórkę na poczet opłat sądowych i prawnych. John Klassen twórca zbiórki powiedział: „Zbieram pieniądze dla dobra pastora Jamesa i Kościoła Grace Life w Edmonton, aby czynić to do czego wzywa nas List do Galacja 6:10 i każda wpłata pomoże nam wywrzeć wpływ. Z góry dziękuję za wasz wkład w tą sprawę.”

Źródło: Christian Post