Aktywiści pro-life odpowiedzieli na oświadczenie prezes Plannned Parenthood Alexis McGill Johnson potępiające założycielkę organizacji Margaret Sanger. Oskarżyli zarządzającą aborcyjnym gigantem o fałszywy rachunek sumienia w związku z powiązaniami założycielki z ruchem eugenicznym.
Johnson opublikowała w New York Times felieton pod tytułem „Jestem szefem Planned Parenthood. Skończyliśmy z usprawiedliwianiem naszej założycielki”.
Johnson, która przejęła zarządzanie aborcyjnym gigantem w 2019 roku zauważyła, że pytania dotyczące rasowych zapatrywań Sanger krążyły wokół organizacji przez ostatnie lata. Musimy zmierzyć się z tym, że Sanger miała związki z grupami białej supremacji i eugeniki, pisze Johnson.
Do tej pory Planned Parenthood nie przyznało się do wpływu jaki te poglądy miały na działania założycielki organizacji. Broniliśmy jej jako zwolenniczki cielesnej autonomii kobiety i jej samostanowienia, jednocześnie usprawiedliwiając jej powiązania z białą supremacją i eugeniką niefortunnymi czasami, w których żyła. Do niedawna ukrywaliśmy się z twierdzeniami, że poglądy te były normą dla ludzi z jej klasy i epoki oraz wymienialiśmy jej osiągnięcia wraz z osiągnięciami W.E.B. Dubois i innych czarnych bojowników o wolność.
Johnson przyznała, że Sanger przemawiała na wiecu kobiecego oddziału Ku Klux Klanu aby uzyskać poparcie dla idei kontroli urodzin oraz zachwalała decyzję Sądu Najwyższego w sprawie Buck przeciw Bell, która dała uprawnienia władzom stanowym do sterylizowania osób uważanych za „niedostosowane” bez ich zgody a nawet wiedzy.
Johnson podkreśliła wysiłki Planned Parenthood podjęte aby Margaret Sanger nie była tak prominentną figurą w teraźniejszości i przyszłości organizacji. Sanger będzie zawsze ważną częścią historii organizacji, jednak samo Planned Parenthood musi wziąć odpowiedzialność za szkody, jakie Sanger wyrządziła osobom niepełnosprawnym oraz czarnym, Latynosom i rdzennej ludności indiańskiej, pisała Johnson.
Pozostałe części felietonu poświęciła pozytywnym osiągnięciom organizacji. Dostępność kontroli urodzin spowodowała wzrost wynagrodzeń dla kobiet oraz pomogła zwalczać systemowy rasizm, pisze Johnson.
W odpowiedzi na ten felieton grupa pro-life Human Coalition Action wydała oświadczenie, że próba przeprosin ze strony prezes Planned Parenthood za jej założycielkę jest niewystarczająca.
Preses grupy, Deborah Honycutt oświadczyła, że Planned Parenthood wyrządzało ogromną krzywdę kolorowym kobietom w Stanach przez całe dekady a tak zwane „zmierzenie się” z tym prezes Johnson nie zmieni tej prawdy. Nie zmierzyła się z ideami białej supremacji w szeregach własnej organizacji jako, że nadal agresywnie promują aborcję w środowiskach i dzielnicach zamieszkałych przez kolorową ludność. Niszczenie ludzkiego życia przyczynia się do rozwoju kultury śmierci i niesprawiedliwości. Planned Parenthood jest odpowiedzialne za pozbawienie życia całego pokolenia mniejszości etnicznych, tak, jak to się marzyło Margaret Sanger.
Benjamin Watson, były zawodnik NFL i działacz Human Coalition wzywa Planned Parenthood do podjęcia dalszych kroków, gdyż takie pisemne przeprosiny brzmią pusto i niewiarygodnie. Czy osobiście identyfikują się z postulatami Sanger czy nie, nadal wykonują jej misję będąc wiodącą organizacją przeprowadzającą egzekucje na dzieciach. Ta sama Sanger, której się teraz wyrzekają osobiście oklaskiwałaby ich osiągnięcia, ponieważ liczba aborcji przeprowadzanych na kolorowych dzieciach jest proporcjonalnie największa. Przyznanie się do rasistowskiej historii nie obmywa ich rąk z przelanej niewinnej krwi, jako, że korzystają z okazji, a rasizm, który tak potępiają daje im właśnie tę możliwość.
Pastor Dean Nelson z Human Coalition dodaje, że jest wdzięczny prezes za przyznanie, iż Sanger była rasistką, jednak problem tkwi w tym, że ona nie tylko miała związki z białą supremacją i eugeniką.
Nie można przyznawać się do historycznego rasizmu swojej założycielki, bez przyznania się do faktu, że strategią Planned Parenthood było założenie kliniki aborcyjnej w każdej kolorowej okolicy w odległości spaceru, co udało się w 80%. Nie ma tu odkupienia brudnych początków Planned Parenthood i kontynuowanej przez nią polityki rasowej. To ogromna niesprawiedliwość, że Planned Parenthood wykorzystuje pieniądze czarnych podatników na realizowanie promowanych przez Sanger założeń rasistowskich i eugenicznych, pisze Nelson.
Felieton Johnson pojawił się pół roku po wezwaniu Planned Parenthood przez ponad 120 kolorowych przywódców i działaczy społecznych do przyznania się do rasistowskich korzeni, praktyk i misji.
Latem ubiegłego roku, zanim kolorowi przywódcy napisali do Planned Parenthood, największa klinika w Nowym Jorku usunęła ze swojego budynku tablicę upamiętniającą Sanger. Johnson w swoim felietonie wymieniła to posunięcie jako przykład wysiłków organizacji na odcięcie się od Sanger.
Planned Parenthood nie jest jedyną organizacją zapewniającą usługi aborcyjne, która w ostatnim czasie odcięła się od swojej założycielki. Światowy gigant aborcyjny MSI Reproductive Choices, znany wcześniej jako Marie Stopes International, zmienił nazwę w ubiegłym roku, z powodu eugenicznych poglądów swojej założycielki.
Źródło: Christian Post