Odkąd w Norwegii wstrzymano podawanie szczepionki Astra Zeneca 11 marca 2021, Norweski Instytut Zdrowia Publicznego wraz z innymi ekspertami rozważał dalsze stosowanie preparatu w Norwegii. Teraz wiemy znacznie więcej o rzadkich a jednak bardzo poważnych powikłaniach po przyjęciu preparatu, takich jak obniżenie liczby płytek krwi, zatorów i wylewów, niż wtedy, gdy wstrzymaliśmy jego podawanie w marcu, mówi Geir Bukholm, dyrektor Departamentu Kontroli Chorób i Zdrowia Środowiskowego w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego.

Opierając się na tej wiedzy wydajemy rekomendację aby usunąć szczepionkę Astra Zeneca z Norweskiego Programu Immunizacji przeciwko Koronawirusowi, mówi Bukholm.Bukholm podkreśla, że nie była to łatwa decyzja. Ma ona bowiem wpływ na termin możliwego zaszczepienia osób z grup ryzyka oraz zniesienia środków administracyjnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Na podstawie danych z Norwegii przeprowadzono kalkulację ryzyka śmierci w wyniku zachorowania na COVID w porównaniu z poważnymi, choć rzadkimi skutkami ubocznymi przyjęcia szczepionki Astra Zeneca dla różnych grup wiekowych. Jako że niewiele osób umiera z powodu COVID w Norwegii, ryzyko śmierci po szczepionce Astra Zaneca byłoby wyższe niż ryzyko śmierci z powodu COVID, szczególnie dla młodszych osób, mówi Bukholm.Ponadto, w Norwegii obserwuje się sceptycyzm co do tej szczepionki, istnieją więc obawy, że wiele osób nie przyjęłoby oferty zaszczepienia się nią.

Osoby, które w Norwegii przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Astra Zeneca będą mogły przyjąć drugą dawkę innego preparatu.

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła 9 kwietnia, że rozpoczęła śledztwo po sygnałach dotyczących możliwości wystąpienia poważnych skutków ubocznych w postaci zakrzepów po przyjęciu szczepionki Janssen. Firma Janssen ogłosiła wstrzymanie dostaw szczepionki do Europy po tym jak amerykańskie organizacje FDA i CDC zaleciły czasowe wstrzymanie podawania szczepionki Janssen po otrzymaniu raportów o wystąpieniu kilku przypadków zakrzepicy po przyjęciu preparatu w Stanach Zjednoczonych.

Podawanie szczepionki Janssen w Norwegii również zostało wstrzymane do momentu uzyskania informacji z przeprowadzanego obecnie śledztwa, mówi Bukholm.

Źródło: Norwegian Insitute of Public Health