Gubernator Arizony Doug Ducey podpisał ustawę, która delegalizuje aborcję z przesłanek genetycznych, między innymi rozpoznania zespołu Downa oraz wprowadza kilka innych poprawek za życiem.
Ducey podpisał ustawę we wtorek, mówiąc, że jest to dowód oddania wartościom ceniącym życie. Każde życie jest ważne, mówił Doucey, i zasługuje na ochronę, niezależnie od zestawu genów. Zależy nam na ochronie życia każdego dziecka i ta ustawa zapewnia im tą ochronę.
W ustawie znajduje się zapis o sytuacjach wyjątkowych, jak zagrożenie życia matki oraz wady letalne.
Podmioty medyczne, które będą przeprowadzać aborcje niezgodne z tą ustawą mogą spodziewać się kar więzienia.
Ustawa zakazuje publicznego finansowania i przeprowadzania przez uniwersytety zabiegów medycznych na płodach poddanych aborcji i wymaga ich właściwego pochówku.
Musimy chronić naszych najsłabszych obywateli, szczególnie tych, którzy mają wyleczalne wady genetyczne, mówiła senator Nancy Barto, inicjator i sponsor tej ustawy. Jestem dumna, że ta ustawa ochroni ich życie i sprawi, że będą ważne jeszcze zanim się urodzą.
Ta inicjatywa ustawodawcza spotkała się ze sprzeciwem American Civil Liberties Union, która wzywała senator do zawetowania jej i nazwała ją „niebezpieczną”.
Posiadanie dziecka jest zbyt ważną decyzją, by zostawiać ją politykom, oświadczył Darrell Hill, dyrektor oddziału ACLU w Arizonie. Dlatego aborcja jest prawem konstytucyjnym. Dostępność aborcji jest kluczowa jeśli i gdy ludzie jej potrzebują. To prawo zakłóci przepływ rzetelnej informacji między lekarzem a pacjentem.
Sądy federalne są podzielone w opiniach czy prawo do aborcji jest konstytucyjne. Wcześniej w tym miesiącu Amerykański Sąd Apelacyjny Szóstego Obwodu orzekł o poprawności prawa z Ohio, zakazującego aborcji eugenicznej w przypadku zdiagnozowania zespołu Downa.
W styczniu Sąd Apelacyjny Ósmego obwodu orzekł wadliwość takiego prawa dla stanu Arkansas.
W ciągu ostatnich kilku lat Arizona przegłosowała kilka ustaw za życiem, między innymi obowiązek 24 godzinnego czasu na zastanowienie się przed zabiegiem aborcji i zakaz aborcji farmakologicznej podczas porady medycznej przez telefon.
Planned Parenthood w Arizonie, oddział amerykańskiego aborcyjnego giganta, zrezygnował w listopadzie ubiegłego roku z sądowej batalii przeciwko tym prawom, ale wciąż wyraża swój sprzeciw wobec nich.