Jedno z największych miast w Teksasie całkowicie zakazało aborcji w swoich granicach stając się „sanktuarium dla nienarodzonych”. W referendum, które odbyło się w zeszłą sobotę, ogromna część głosujących w mieście Lubbock opowiedziała się za prawem, które całkowicie zakazuje wykonywania oraz poddawania się aborcji w jakiejkolwiek formie czy na jakimkolwiek etapie ciąży.

Spośród 250 tysięcy mieszkańców ponad 62% głosowało za wprowadzeniem restrykcyjnego prawa, a mniej niż 38% było przeciwko.

Mark Lee Dickson, założyciel ruchu Miast Ucieczki dla Nienarodzonych, w wywiadzie udzielonym dla The Christian Post cieszył się z tego zwycięstwa: „Sądzę, że to co się stało jest bardzo wymowne, ponieważ Lubbock jest 11 pod względem populacji miastem w teksasie i 83 w Stanach Zjednoczonych.”.

To co popchnęło Lubbock do tego by stać się miastem ucieczki dla nienarodzonych, była budowa w mieście, położonym w zachodnim Teksasie, kliniki aborcyjnej należącej do Planned Parenthood. Dikson powiedział, że Planned Parenthood weszło do miasta Lubbock, otwarło klinikę i zaczęło wykonywać zabiegi aborcyjne 15 kwietnia. Planned Parenthood włożyło także dużą sumę pieniędzy w kampanię przedreferendalną, by powstrzymać wprowadzenie prawa zakazującego aborcji.

„Z całym szacunkiem pogratulowałbym im wysiłku w tej…kampanii. Mieszkańcy Lubbock przemówili, a zwycięstwo jest przygniatające, dlatego oczekuję, że Planned Parenthood zastosuje się do praw miasta i nie będzie wykonywać zabiegów w granicach Lubbock w Teksasie” – dodał. Mark Dickson wyjaśnił, że historia zaczęła się kiedy Planned Parenthood postanowił wkroczyć do miasta Waskom w Teksasie. Waskom to małe miasto w stanie Teksas. W obliczu takiej decyzji PP, Dickson skontaktował się z burmistrzem miasta w tej sprawie. Miasto przegłosowało uchwałę zakazującą aborcji w granicach miasta. Za wzorem Waskom poszły kolejne 22 miasta w stanie Teksas, z których Lubbock jest największe. Również dwa miasta w stanie Nebraska: Hayes Center oraz Blue Hill stały się miastami ucieczki dla nienarodzonych.

Referendum w Lubbock zostało zorganizowane po tym jak rada miejska w głosowaniu odrzuciła podobne prawo obawiając się pozwów wynikających z wyzwań stawianych zgodności tych praw z konstytucją. Rozporządzenie zakazuje aborcji w mieście za wyjątkiem przypadków, kiedy życie matki jest zagrożone, a członkowie rodzin kobiet, które poddane zostały zabiegowi mają prawo pozwać przed sądem wykonujących zabieg.

Nie wiadomo jeszcze kiedy prawo przegłosowane w Lubbock wejdzie w życie.

W maju 2020 organizacja ochrony praw obywatelskich ACLU złożyła pozwy przeciwko siedmiu miastom, które zakazały aborcji. Po trzech miesiącach jednak ACLU wycofała się z pozwu. Niestety prawnicy miasta Omaha w Teksasie wystraszeni perspektywą procesu sądowego zmienili zarządzenie o zakazie aborcji w niewiążącą rezolucję. Dickson wierzy, że działalność pro – life nabiera nowego znaczenia teraz, kiedy rząd federalny Stanów Zjednoczonych jest pod całkowitą kontrolą nastawionej pro – choice Partii Demokratycznej.

Źródło: ChristiannPost