Synod Sierra Pacific Ewangelicznego Kościoła Luterańskiego Ameryki (ECLA) wybrał pierwszą transpłciową osobę by służyła w denominacji na stanowisku biskupa.
W sobotę wielebna Megan Rohrer, pastor kościoła Grace Life Lutheran w San Francisco oraz koordynator posługi kapelanów w policji San Francisco, została oficjalnie wybrana na biskupa.
Rohrer jest pierwszą otwarcie transpłciową osobą wybraną na biskupa w ECLA jak i wśród innych głównych denominacjach w Stanach Zjednoczonych.
Rohrer jest również pierwszą osobą transpłciową ordynowaną w ECLA w 2006 i pierwszą powołaną na urząd pastora w 2014 w kościele Grace Life Lutheran.
To powołanie by służyć Synodowi Sierra Pacific to dla mnie zaszczyt, mówiła Rohrer. W dzisiejszych czasach, gdy wyobrażenia o osobach transpłciowych są jak najgorsze, luteranie kolejny raz oznajmili, że są one pięknymi dziećmi Boga.
41 letnia Rohrer, kaznodziejka i pisarka, jest znana ze swojej pracy z bezdomnymi i jako uliczna aktywistka LGBTQ. Pojawiła się również w serii programów telewizyjnych „Qeer Eye” oraz w pismach Times Magazine i Cosmopolitan.
Rohrer, wychowana w Południowej Dakocie, otwarcie mówi o swoich trudnych doświadczeniach dorastania jako chrześcijanki LGBTQ. W wywiadzie dla kalifornijskiego radia KALW opowiadała, że gdy już była studentką na uniwersytecie luterańskim wydalono ją z grupy młodzieżowej w kościele luterańskim po tym jak, ujawniła swoją lesbijską orientację seksualną.
Po ukończeniu college’u a przed rozpoczęciem nauki w progresywnym Seminarium w Berkeley Rohrer zaczęła identyfikować się jako osoba transpłciowa. Po ordynacji w 2006 roku zaczęła intensywnie pracować z bezdomnymi i usługiwać jako pastor pomocniczy w kilku kościołach w San Francisco aż do ordynacji pastorskiej w 2014 roku.
Synod Sierra Pacific Ewangelicznego Kościoła Luterańskiego Ameryki zrzesza 180 wspólnot z północnej Kalifornii i północnej Nevady. Synod liczy ponad 36 tysięcy członków oraz 13 tysięcy uczęszczających na zgromadzenia w niedziele. Biskupi w ECLA wybierani są na 6 letnią kadencję.

Źródło: Christian Headlines