Richard Dawkins twierdzi, że abortowanie dzieci z zespołem Downa lub też ślepych czy głuchych jest wyrazem wrażliwości

Genetyk i komentator publiczny profesor Richard Dawkins powiedział goszczącemu go w irlandzkim radiu prowadzącemu, który sam ma dziecko z zespołem Downa, że abortowanie dzieci, które mają zespół Downa lub są głuche czy ślepe to rzecz „mądra i wrażliwa”, ponieważ „zwiększa ilość szczęścia na świecie”.

W 2014 roku Dawkins był krytykowany za wymianę zdań w serwisie społecznościowym Tweeter z osobą, która stwierdziła, że gdyby zaszła w ciążę z dzieckiem, u którego stwierdzono by zespół Downa, stanęłaby przed prawdziwym etycznym dylematem. Wówczas Dawkins odpowiedział: „Usuń i spróbuj znowu. Byłoby niemoralne sprowadzić to dziecko na świat mając wybór.”.

W długiej wypowiedzi umieszczonej na swojej stronie Dawkins rozbudowuje myśl: „Jeśli twoja moralność, tak jak moja, jest oparta na pragnieniu, aby zwiększyć ilość szczęścia i zredukować cierpienie, to decyzja, aby rozmyślnie urodzić dziecko z zespołem Downa, kiedy ma się wybór aby je abortować we wczesnym stadium ciąży, może być niemoralne z punktu widzenia dobra samego dziecka.”

W czasie wywiadu dla stacji radiowej RTE, który miał miejsce 11 maja, prowadzący program Brendan O’Connor zapytał Dawnkinsa czy ten wciąż podtrzymuje swoje stanowisko. O’Connor, który sam ma dziecko z zespołem Downa powiedział: „Mówi pan do kogoś, kto sprowadził kogoś takiego na świat.” Po czym zapytał: „Rozumiem wszystko i nie osądzam niczyjego wyboru, ale dlaczego niedokonanie aborcji w takiej sytuacji miałoby być niemoralne?”

„Na podstawie czego twierdzi pan, że sprowadzenie dziecka z zespołem Downa na świat zwiększa cierpienie na świecie?”

Dawkins odpowiedział, że nie wie tego z całą pewnością: „Wydaje mi się to, że jest to bardziej do przyjęcia niż…, jeśli dziecko nie ma jakiejkolwiek niepełnosprawności, prawdopodobnie zwiększyłby pan ilość szczęścia na świecie mając w zamian inne dziecko.”

Przciśnięty przez O’Connora w kwestii przesłanek, Dawkins przyznał, że nie zna osobiście nikogo z zespołem Downa i stwierdził, że nie ma żadnych bezpośrednich dowodów na poparcie swojej tezy.

Zapytany na temat innych niepełnosprawności, które kwalifikowały by dziecko do aborcji, Dawkins odpowiedział: „Sądzę, że byłaby to głuchota, ślepota… kiedy ma się wybór. (…) Myślę, że abortowanie dzieci z poważnymi niepełnosprawnościami byłoby rzeczą mądrą i wrażliwą.”

Rzecznik prasowy Right To Life UK Catherine Robinson powiedziała: „To przerażające widzieć komentatora życia publicznego z tak szeroką platformą dostępu jak profesor Dawkins pokazującego tak rażące lekceważenie dla życia ludzi z zespołem Downa oraz innymi niepełnosprawnościami, którzy tak jak inni ludzie są zdolni do przeżycia pełnego i bogatego życia.”

„Dowody pokazują, że dzieci z zespołem Downa i ich rodziny są tak samo zdolne do szczęścia i spełnienia, jak reszta społeczeństwa. To smutne, że profesor Dawkins nie może lub nie chce tego uznać”.

Źródło: Right too life