Zabito ośmiu chrześcijan i wraz z kilkoma domami spalono budynek kościoła podczas ataku bandytów, który miał miejsce w zeszłym tygodniu w nigeryjskim stanie Kaduna. Niektórzy atak ten nazywają jedną z prób „wyczyszczenia” kraju z chrześcijan.
Według organizacji International Christian Concern w zeszłą środę uzbrojeni „bandyci” zastrzelili ośmiu chrześcijan oraz podpalili kościół, a także domostwa w miejscowości Ungwan Gaida w okręgu Chicun w stanie Kaduna.

W oświadczeniu przesłanym do mediów komisarz ds. bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych stanu Kaduna Samuel Aruwan potwierdził liczbę zabitych osób.

Według Aruwana zniszczony budynek kościoła należał do denominacji Zborów Bożych.

Podczas innego wydarzenia w środę żołnierze nigeryjskiej marynarki wojennej zastrzelili trzech „bandytów” i aresztowali ich dwóch towarzyszy po odparciu ataku na społeczność w Wakwodna w pobliżu wsi Kasso na obszarze Chikun.

W corocznym raporcie amerykańskiej komisji ds. przestrzegania wolności religijnej na świecie, który ukazał się w 2021 roku, przewodniczący komisji Gary Bauer nazwał Nigerię „polem do zabijania” chrześcijan. Bauer stwierdził w raporcie: „Choć jest w tych twierdzeniach trochę prawdy, to ignorują one zasadniczą prawdę: radykalni Islamiści dokonują aktów przemocy inspirowani wiarą w religijny nakaz <> Nigerii z chrześcijan. Oni muszą być powstrzymani.”

Zlokalizowana w Anambra organizacja International Society for Civil Libertie & Rule of Law szacuje, że w Nigerii zabito przynajmniej 1470 chrześcijan w pierwszych miesiącach 2021 roku. Ta sama organizacja szacuje, że w tym samym czasie zostało porwanych w Nigerii 2200 osób.

Ta sama organizacja podała, że w stan Kaduna odnotował największą liczbę zabitych chrześcijan, bo aż 300 osób. Stan także odnotował najwyższą liczbę porwań. Z 800 porwanych osób, aż 600 osób to lokalni chrześcijanie.

W Indeksie Globalnego Terroryzmu Nigeria znalazła się na trzeciej pozycji. W tym kraju w latach 2001 do 2019 z powodu ataków terrorystycznych zginęło ponad 22 000 osób. W raporcie USCIRF z 2021 zanotowano, że jeśli nie podjęte zostaną żadne działania Nigeria nieubłaganie zbliży się do pozycji ludobójstwa dokonywanego na chrześcijaniach.

Islamski ekstremizm obecny zwłaszcza w północno – wschodniej Nigerii w ostatnich latach doprowadził do śmierci tysięcy osób oraz przesiedleń milionów ludzi.

Nigeria jest pierwszym demokratycznym państwem, które znalazło się na liście Departamentu Stanu USA jako „kraj szczególnej troski” za zaangażowanie w tolerowanie systematycznego, ciągłego i skandalicznego pogwałcenia wolności religijnej.

Źródło: Christian Post