Amerykańska ambasada w Watykanie wywiesiła flagę LGBT by uczcić miesiąc „Dumy Gejowskiej”, co krytycy określili jako brak poszanowania dla historycznego nauczania Kościoła katolickiego.
Posunięcie to wiąże się ze światowymi obchodami „Dumy Gejowskiej” w czerwcu.
Ambasada amerykańska do Stolicy Apostolskiej nie znajduje się na terenie Watykanu, jest jedynie częścią kompleksu budynków amerykańskiej ambasady we Włoszech.
Jest to, niestety, akcja typowa dla dzisiejszej administracji amerykańskiej wynikająca z jej wrogości wobec nauczania Kościoła, mówi katolicki pisarz dla dzieci John McNichol.
Czy amerykańskie ambasady w Arabii Saudyjskiej lub Pakistanie również wywieszą flagi LGBT? Czy tylko tam, gdzie będzie to odebrane jako zagrywka PR? Pytał retorycznie konserwatywny komentator Erick Erickson.
W marcu Kościół katolicki ponownie wyraził swój brak akceptacji dla błogosławienia związków homoseksualnych, podkreślając, że błogosławienie takich związków przez księży będzie nieważne w oczach Kościoła.
Punkt 2357 katechizmu Kościoła Katolickiego mówi o czystości seksualnej i homoseksualizmie. Podkreśla się w nim, że akty homoseksualne są w Piśmie Świętym opisane jako grzeszne a tradycja Kościoła konsekwentnie uważa je za wewnętrznie sprzeczne z naturalnym porządkiem ustanowionym przez Boga.
Miesiąc „Dumy Gejowskiej” obchodzony jest w czerwcu by upamiętnić rozruchy pod pubem Stonewall w Nowym Jorku sprzed ponad 50 lat temu. Miały one miejsce 28 czerwca w dzielnicy Greenwich Village gdzie doszło do gwałtownych starć pomiędzy aktywistami gejowskimi a policją.
W czerwcu 2015 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zalegalizował „małżeństwa” jednopłciowe.
Flagę LGBT w Watykanie wywieszono po tym, jak republikańska senator Nicole Malliotiakis zaproponowała ustawę zakazującą wywieszania jakichkolwiek politycznie kojarzących się flag na ambasadach amerykańskich.
Nazwana Ustawą Gwiazd i Pasów ( the Stars and Stripes Act) 2021 propozycja ta jest odpowiedzią na decyzję Departamentu Stanu a wywieszeniu flagi ruchu Black Lives Matter w rocznicę śmierci George’a Floyda w Dniu Pamięci 2020.
W kwietniu tego roku ogłoszono, że administracja prezydenta Bidena zezwoli na wywieszanie flag LGBT przez ambasady amerykańskie od 17 maja do końca czerwca, odwracając politykę prezydenta Trumpa, która zezwalała na wywieszanie tylko amerykańskiej flagi.
Źródło: The Christian Post