Radykalny muzułmanin przyznał się ugandyjskiej policji do zabicia siedemdziesięcioletniego pastora z powodu słowa Allaha, aby zabic wszystkich niewiernych, którzy zwodzą muzułmanów przez głoszenie im ewangelii.

Oskarżony zidentyfikowany jako imam Uthman Olingha powiedział policji, że 11 czerwca zabił biskupa Francisa Obo, głównego pastora Zielonoświątkowego Kościoła Przebudzenia Międzynarodowej Służby Mpingire we wsi Odapako w podokręgu Mpingire.

Żona pastora, Christine Obo zeznała, że Olingha był jednym z ekstremistów ubranych w islamski strój, którzy zatrzymali Francisa Obo oraz jego żonę w około 20:30 w drodze ze sklepu.

Olingha otwarcie wyznał, że nie jest w stanie żałować za zabicie pastora, ponieważ zrobił to z powodu słowa Allaha, który nakazywał zabić wszystkich niewiernych, którzy zwodzą muzułmanów. Dodał także, że Allah będzie z nim w więzieniu, a niewierny zasłużył na śmierć.

Jeden z napastników powiedział pastorowi, który nadzorował 17 zborów w całym regionie i dzielił się ewangelią z muzułmanami, że był „niewiernym”, który powodował, iż muzułmanie porzucali Islam oraz „bluźnił przeciwko słowu Allacha”, a także, że „Dzisiaj Allach cię osądził”.

Tydzień przed morderstwem, pastor wraz z żoną zaprosili byłego Islamskiego kaznodzieję, aby dał świadectwo jak stał się chrześcijaninem w ich kościele. Okoliczni muzułmanie byli również rozdrażnieni, ponieważ kościół zaoferował temu człowiekowi w ramach mikro projektu rozwojowego świnię do hodowli, co pomogłoby kościołowi zbierać fundusze.

Żona pastora wspominając incydent powiedziała: „Kiedy przeszłam szybko kilka metrów, aby ratować życie, usłyszałam mały hałas i jęk mojego męża. Zrozumiałam, że jego życie jest zagrożone.”

Kiedy dotarła do domu cała się trzęsła i nie była w stanie mówić. Dzieci zabrały ją do szpitala. Kiedy odzyskała przytomność poprosiła dzieci, by udały się na miejsce incydentu, gdzie już wokół ciała zabitego pastora zgromadzili się chrześcijanie oraz krewni aby opłakiwać zabitego.

Domorosły ruch islamskich rebeliantów, który formuje się w sąsiedniej Demokratycznej Republice Kongo zachęcił również Ugandyjskich radykałów do prześladowania chrześcijan.

W Ugandzie prześladowanie przybiera głównie formę prześladowania chrześcijan przez lokalnych Islamistów głównie na terenach, gdzie radykałowie niepowstrzymanie się wdzierają.

Organizacja Głos Męczenników wyjasnia, że wpływ radykalnych islamistów ciągle wzrasta, a w związku z tym wielu chrześcijan w regionach otoczonych muzułmańską większością doświadczają ogromnych prześladowań, zwłaszcza ci, którzy nawrócili się z Islamu. Mimo ryzyka kościoły ewangeliczne wciąż docierają z ewangelią do swoich sąsiadów. Wiele kościołów szkoli ludzi na liderów ewangelizacji wśród muzułmanów oraz by troszczyli się o tych, których dosięgają prześladowania po tym, jak przeszli na chrześcijaństwo.

W grudniu ubiegłego roku tłum muzułmanów w Ugandzie zabił 41 letniego byłego imama Yusufa Kintu tydzień po jego nawróceniu.

Źródło: Christian Post