Polki najprawdopodobniej będą miały możliwość dokonania aborcji w Danii. Tamtejsze partie polityczne chcą przeznaczyć na ten cel 20 mln koron w ciągu czterech lat.

  • Trzeba reagować na straszne rzeczy, które dzieją się w Polsce. Postrzegam to jako atak na podstawowe prawa kobiet – cytuje słowa Mortenz Helvega Petersena z Partii Społeczno-Liberalnej portal wysokieobcasy.pl.

Pomysł, który umożliwiłby Polkom przeprowadzenie legalnego zabiegu aborcji w Danii, został zgłoszony przez Partię Społeczno-Liberalną i Sojusz Czerwono-Zielonych. Poparła go liberalno-konserwatywna partia Venstre, która aktualnie jest największa w opozycji.

Serwis, powołując się na media w Danii, przekazał, że pomysł ma złagodzić rygorystyczne podejście prawa ustawodawstwa aborcyjnego. Przypomniano również, że w Polsce przerwanie ciąży możliwe jest tylko wtedy, kiedy jest ona wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub gdy zagrożone jest życie kobiety.

Aborcja w Polsce. Dania chce pomóc Polkom
Fundusze przeznaczone na pomoc Polkom mają trafić do organizacji Sex & Society. Razem we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic grupy te umożliwią ok. 165 kobietom rocznie przerwać ciążę.

Bjarne Christensen, który jest dyrektor duńskiej grupy Sex & Samfund powiedział, że zaoferowanie Polkom bezpłatnej aborcji w Danii ma pewien stopień symbolicznej polityki. Jednak jak dodał, jest to koniecznie, gdyż „aborcja stała się teraz polem bitwy”.

Christensen wyjaśnił, że ten pomysł ma wspierać kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji. Jest to też sygnał polityczny mówiący o przeciwstawieniu się restrykcjom aborcyjnym w Polsce.

W Danii aborcję na żądanie można wykonać do 12. tygodnia ciąży. Inaczej jest jednak w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Prawo w Danii mówi o tym, że kobieta, która chce przerwać ciążę, musi mieć 18 lat. W przeciwnym wypadku konieczna jest zgoda rodziców.

Aborcja w Polsce. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Źródło:WP.PL